چگونه مى توانم یک پیشنهاد ازدواج را رد کنم؟

سبک زندگی 96/12/02 97/09/06


چگونه مى توانم یک پیشنهاد ازدواج را رد کنم؟

رد پیشنهاد ازدواج

تنها جایى که پاسخ به پیشنهاد ازدواج همیشه “بله ” است قصه ها است.

در دنیاى واقعى دلایل زیادى براى رد کردن پیشنهاد ازدواج وجود دارد و بسیارى از مواقع این اتفاق رخ مى دهد.

پیشنهاد ازدواج یکى از مهم ترین مسائلى است که هر انسانى در زندگى اش با آن برخورد مى کند و پاسخ به این سوال مى تواند به کلى زندگى اش را تغییر دهد. حال این که زندگى شما را بهبود دهد و یا مشکلاتى را براى شما ایجاد کند عمدتا بستگى به عاقلانه بودن این تصمیم دارد.

در مقاله زیر نکاتى براى جواب نه دادن به خواستگار مطرح شده است تا بتوانید به بهترین نحو و بدون ناراحتى طرفین این کار را انجام دهید.

١- کاملا روشن و واضح براى خود و طرفتان دلیل رد کردن این پیشنهاد را مطرح کنید.

ترس از این موضوع که شاید گفتن واقعیت کدورت به وجود بیاورد و یا طرفتان را ناراحت کند کاملا اشتباه است.

مطمئن باشید که آن شخص هم ترجیح مى دهد واقعیت را بشنود حتى اگر تلخ و ناراحت کننده باشد.

٢- با ذهن طرفتان و با کلمات بازى نکنید.

در دنیاى واقعى این بازى هاى ذهن جایى ندارند. البته که خیلى از افراد براى ارائه این پیشنهاد، خود ممکن است با نوعى مزاح شروع به صحبت کنند اما زمانى که طرفتان به طور واضح پیشنهاد خود را مطرح کرد به جا نیست که شما با نوعى شوخى پاسخش را بدهید.چه قصد رد کردن پیشنهاد ازدواج او را دارید و چه پاسختان مثبت است.

 

رد کردن پیشنهاد ازدواج

 

٣- اگر در مکانى عمومى هستید و احتمال مى دهید طرفتان پیشنهاد ازدواج را در آن لحظه مطرح کند بهتر است اگر جوابتان نه است کاملا خود را آماده کنید و حرف هایى را که قرار است در پاسخ به او بدهید در ذهنتان داشته باشید.

در بعضى شرایط در جمعى هستید و تعدادى از افراد در این مراسم هستند.

در این حالت بهتر است قبل از این که طرفتان پیشنهادش را در جمع مطرح کند به گونه اى او را از جواب خود آگاه کنید تا در جمع شخصیت او خورد نشود.

۴- به فشارى که از طرف دیگران بر شما وارد مى شود توجهى نکنید.

در بعضى شرایط مادر، پدر و یا دوستان و آشنایان شما را تحت فشار قرار مى دهند و مجبور به انجام کارهایى در راستاى جواب مثبت به طرفتان مى کنند. این تصمیم کاملا شخصى مى باشد و بدانید به هیچ کسى غیر از شخص خود شما مربوط نمى شود.

پس کاملا مودبانه و با حفظ حرمت جوابتان را رک و پوست کنده بگویید و از آن ها بخواهید که در این باره اصرار نورزند.

جواب نه دادن به خواستگار عیب محسوب نمى شود و اگر به صورت کاملا مودبانه مطرح شود هیچ مشکلى را هم ایجاد نخواهد کرد.

پاسخ مناسب و مؤدبانه اى که در مقابل این افراد که اصرار بیهوده مى ورزند مى توانید بدهید به صورت زیر مى باشد:

– فعلا برنامه و قصدى براى ازدواج ندارم، اگر روزى این شرایط تغییر کرد حتما به شما اطلاع خواهم داد.-

 

say no

 

۵- هرگز هنگامى که طرفتان در حال گفتن این پیشنهاد است و شما قصدتان رد کردن پیشنهاد ازدواج او است، لبخند نزنید.

شما با رفتارى که با بدنتان انجام مى دهید و یا به قولى زبان بدنتان امکان دارد آن شخص را به اشتباه بیاندازید و او را نسبت به این موضوع امیدوار کنید که این عمل باعث مى شود شوک وارده از پاسخ شما او را ناراحت تر کند.

۶- درست است که جواب نه دادن به خواستگار کار آسانى نیست اما شما مى توانید با رعایت برخى نکات ساده از فشار این داستان هم بر شما و هم طرفتان به طرز چشم گیرى بکاهید.

اگر در مکانى عمومى قرار دارید و اطرافیان توجهشان به شما جلب شده است، پیش از این که پاسخ دهید از طرفتان بخواهید تا آن محل را ترک کنید و در جایى خلوت تر و به دور از دیگران جواب خود را بدهید.

٧- هیچگاه سعى نکنید پاسخ مثبتِ با شرط و شروط بدهید.

اگر احساس مى کنید براى ازدواج آماده نیستید و یا شخصى که این پیشنهاد را به شما داده است شخص مد نظر شما نیست بدون هیچ مکثى این جواب را به او بدهید.

ازدواجى که بخواهد با شرط و شروط آغاز شود نهایتا یک سال ادامه پیدا خواهد کرد. پس بهتر است نه زندگى خود را به شوخى بگیرید و نه طرف مقابلتان را به بازى.

٨- با رفتارى که در این دوره نشان مى دهید مى توانید باعث شوید طرفتان به حالت عادى بازگردد و این موضوع را فراموش کند و یا به عکس کارى کنید که او تا آخر عمر نتواند درباره ازدواج تصمیم بگیرد و احساس ضعف بکند.

در این راستا مى توانید به او القا کنید که اگر جواب رد مى دهید به هیچ عنوان دلیلش بد بودن او نیست و او از هر لحاظ کامل به نظر مى رسد، بلکه دلیل آن کاملا به شخص خود شما بر مى گردد که خود را براى این تصمیم بزرگ آماده نمى بینید.

 

رد درخواست

 

زمانى که قصد دارید درباره ازدواج تصمیم بگیرید حتما  فکر به آینده را در رأس اهداف خود قرار دهید. گاهى شما با در نظر گرفتن ظواهر به تنهایى تصمیم اشتباهى مى گیرید و شاید در آن لحظه به نظر شما این ازدواج مناسب به نظر نرسد.

به همین دلیل بهتر است که قبل از این که نظر خود را اعلام کنید از طرفتان بخواهید زمانى را به شما بدهد تا در این بار بیشتر فکر کنید. اما در صورتى که در اینباره کاملا اطمینان پیدا کرده اید و قصدتان رد کردن پیشنهاد او است، با استفاده از راه هاى نه گفتن به خواستگار که در بالا گفته شد مى توانید باعث ایجاد ناراحتى در طرف مقابلتان هم نشوید.

 

ترنم صارمی

ارسال نظر

آخرین مطالب

 • What-questions-do-you-have-to-ask-about-a-lawyer-min.jpg

  در مرحله آشنایی با وکیل چه سوالاتی را از...

  با در 6/08/06 - بدون نظر

  از این ستون تا آن ستون فرج است! این مثل را تا به ‌حال بارها شنیده‌ایم و همه‌ی ما می‌دانیم امکان دارد گاهی در موقعیت‌ها و لحظات حساس و دقایق آخر، ورق برگردد و تمام شرایط عوض شود. در دنیای مدرن و متمدن امروزی قانون حرف اول را می‌زند و همه‌ چیز بر پایه‌ی قانون […]

 • مرکز تهیه غذا

  ویژگی‌های که در تاسیس یک مرکز تهیه غذا ب...

  با در 6/08/04 - بدون نظر

  مرکز تهیه غذا یکی از مشاغلی است که در سال‌های گذشته افراد زیادی اقدام به تأسیس و راه‌اندازی آن کرده‌اند. اما متأسفانه هر مرکز تهیه غذایی موفق به کسب اعتماد مردم و افزایش مشتری نخواهد بود. برای جلب اعتماد مردم و تمایل آن‌ها به سفارش هر چه بیشتر غذا، گام‌ها مهمی را باید بردارید و […]

 • Ladies bridal jewelry service

  نکات مهم در انتخاب سرویس جواهرات برای عر...

  با در 6/07/29 - بدون نظر

  با توجه به افزایش نرخ طلا و نوسانات آن از ابتدای سال 97 ،خرید سرویس طلا خصوصاً برای عروس خانم‌های جوان و خانواده داماد به معضل عظیمی تبدیل ‌شده است. سرویس جواهرات برای عروس خانم‌ها و انتخاب آن کار ساده‌ای نیست و عوامل مختلفی در این تصمیم‌گیری دخیل هستند. برای خرید سرویس جواهرات عروس مبلغی […]

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر