آشنایی قبل از ازدواج فرصتی برای شناخت و تصمیم‌گیری

آداب و رسوم عروسی 96/09/22 97/09/05


آشنایی قبل از ازدواج فرصتی برای شناخت و تصمیم‌گیری

ازدواج

ازدواج در هر کشوری طبق آداب و رسوم و فرهنگ آن کشور صورت می‌گیرد.

با توجه به فرهنگ کشور، افرادی که ازدواج سنتی می‌کنن، معمولا دورانی را که به عنوان دوران آشنایی قبل از ازدواج شناخته می‌شود می‌گذرانند. این دوران فرصت مناسبی برای شناخت و تصمیم‌گیری را برای عروس و داماد فراهم می‌کند. زیرا در این دوران زمانی به عروس و داماد داده می‌شود که بتوانند با سبک و سنگین کردن رفتار طرف مقابل بتواند تصمیم محکم و قاطعی برای ازدواج خود بگیرد.

در این مطلب بیشتر در مورد آشنایی قبل از ازدواج و نکات مهمی که در ارتباط با آن باید مد نظر گیرد را با هم می‌خوانیم.

آشنایی قبل از ازدواج فرصتی برای شناخت و تصمیم‌گیری برای ازدواج

متاسفانه در گذشته ازدواج سنتی ازدواجی بر پایه تصمیم‌گیری پدر و مادر بود.

به این ترتیب که اگر پدر و مادر فردی را برای فرزند خود مناسب می‌دانستند او را به عنوان همسر فرزندشان بر می‌گزیدند. اما امروزه دیگر چنین ازدواجی جایگاه منطقی ندارد. زیرا حتی اگر پدر و مادر فردی را مناسب برای فرزند خود نیز بدانند در نهایت این عروس و داماد هستند که یک عمر با هم زندگی می‌کنند.

بنابراین دورانی به نام دوران آشنایی قبل از ازدواج شکل گرفته است تا در این دوران فرصتی برای آشنایی عروس خانم و آقا داماد فراهم شود.

مدت آشنایی قبل از ازدواج

معمولا پس از اتمام جلسه آشنایی در صورتی که نظر هر دو طرف مثبت باشد، قرار و مدار مراسم خواستگاری نیز گذاشته می‌شود.

جلسه خواستگاری برای آشنایی خانواده‌ها برگزار می‌شود و شرایط اولیه هر دو خانواده در این جلسه مطرح می‌شود.

در صورتی که توافق اولیه در مراسم خواستگاری حاصل شود با موافقت هر دو خانواده عروس و داماد وارد مرحله آشنایی قبل از ازدواج می‌شوند.

مدت زمانی که برای آشنایی قبل از ازدواج در نظر گرفته می‌شود معمولا توافقی است. اما معمولا بین سه الی شش ماه است. که در این مدت عروس و داماد با اخلاق و رفتار یکدیگر آشنا می‌شوند و در نهایت تصمیم نهایی را می‌گیرند.

چرا آشنایی قبل از ازدواج امروزه ضروری است؟

همانگونه که می‌دانید امروزه پارامترهای زندگی دچار تغییرات بسیاری شده است.

تغییر اخلاقی و رفتاری نسل حاضر و مشکلات اقتصادی دامنه‌ی تحمل جوان‌ها را به شدت کاهش داده است.

از این رو آشنایی قبل از ازدواج فرصتی را برای جوانان فراهم می‌کند تا با شناخت اخلاق و خلقیات یکدیگر زندگی مشترک خود را با اطمینان خاطر بیشتری آغاز کنند. زیرا هدف از تشکیل یک زندگی مشترک دستیابی به آرامشی وصف ناپذیر است.

آیا همه‌ی آشنایی‌ها باید به ازدواج ختم شوند؟

منتاسفانه در کشور ما تصور غلطی مبنی بر این وجود دارد که پس از اتمام دوران آشنایی قبل از ازدواج باید عروس و داماد به توافق رسیده باشند.

اما باید توجه داشته باشید که این دوران تنها برای آشنایی زوجین است و قرار نیست که هر آشنایی به ازدواج ختم شود. بلکه زمانی این آشنایی به ازدواج ختم می‌شود که هر دو نفر مطمئن شوند که فرد مورد نظر خود را پیدا کرده‌اند.

بنابراین به هیچ وجه نباید فشاری را بر جوانان اعمال کرد.

زوج خوشبخت

 

دوران آشنایی قبل از ازدواج فرصت مناسبی برای عروس و داماد است که طرف مقابل را با معیارهایی که در ذهن خود دارند مورد سنجش قرار دهند.

در نهایت اگر میزان رضایت آن‌ها از طرف مقابل خود بالای پنجاه درصد باشد تصمیم به ازدواج خواهند گرفت.

در آشنایی قبل از ازدواج چه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرند؟

این دوران فرصت مناسبی برای عروس و داماد است که طرف مقابل را با معیارهایی که در ذهن خود دارند مورد سنجش قرار دهند.

در نهایت اگر میزان رضایت آن‌ها از طرف مقابل خود بالای پنجاه درصد باشد تصمیم به ازدواج خواهند گرفت.

نکته‌ی مهمی که در ارتباط با دوره آشنایی قبل از ازدواج باید مد نظر قرار گیرد این است که بهتر است در این دوران وابستگی عاطفی بین عروس و داماد ایجاد نشود. زیرا این وابستگی آن‌ها را از تصمیم‌گیری درست دور خواهد کرد.

در ضمن توجه داشته باشید که در صورت نیاز ممکن است دوره آشنایی زوجین با توافق خانواده‌ها تمدید شود تا هر دو طرف با اطمینان کافی تصمیم به ازدواج بگیرند.

آیا آشنایی قبل از ازدواج همان دوران نامزدی است؟

بسیاری از افراد آشنایی قبل از ازدواج را با نامزدی یکسان می‌دانند. در حالی که چنین نیست.

دوره نامزدی پس از توافق اولیه در دوران آشنایی شکل می‌گیرد و حلقه نامزدی از طرف آقا داماد به عروس خانم تقدیم می‌شود. اما در دوران آشنایی تنها تعهدی کلامی بین عروس و داماد برقرار است و هیچ چیز رسمی بین آن‌ها وجود ندارد.

بنابراین بهتر است قبل از توافق اولیه عروس و داماد در دوران آشنایی چیزی در این مورد به آشنایان و بستگان گفته نشود. زیرا ممکن است زوجین به توافق نرسند و تصمیم به جدایی بگیرند.

 

626 بازدید کل ، 1 امروز

  

یک پاسخ تا “آشنایی قبل از ازدواج فرصتی برای شناخت و تصمیم‌گیری”

 1. هنگامه چیت سازی در 96/10/10 @ 15:22

  سلام
  ممنون از مطالب متنوع و آموزنده سایت خوب شما.

ارسال نظر

آخرین مطالب

 • What-questions-do-you-have-to-ask-about-a-lawyer-min.jpg

  در مرحله آشنایی با وکیل چه سوالاتی را از...

  با در 6/08/06 - بدون نظر

  از این ستون تا آن ستون فرج است! این مثل را تا به ‌حال بارها شنیده‌ایم و همه‌ی ما می‌دانیم امکان دارد گاهی در موقعیت‌ها و لحظات حساس و دقایق آخر، ورق برگردد و تمام شرایط عوض شود. در دنیای مدرن و متمدن امروزی قانون حرف اول را می‌زند و همه‌ چیز بر پایه‌ی قانون […]

 • مرکز تهیه غذا

  ویژگی‌های که در تاسیس یک مرکز تهیه غذا ب...

  با در 6/08/04 - بدون نظر

  مرکز تهیه غذا یکی از مشاغلی است که در سال‌های گذشته افراد زیادی اقدام به تأسیس و راه‌اندازی آن کرده‌اند. اما متأسفانه هر مرکز تهیه غذایی موفق به کسب اعتماد مردم و افزایش مشتری نخواهد بود. برای جلب اعتماد مردم و تمایل آن‌ها به سفارش هر چه بیشتر غذا، گام‌ها مهمی را باید بردارید و […]

 • Ladies bridal jewelry service

  نکات مهم در انتخاب سرویس جواهرات برای عر...

  با در 6/07/29 - بدون نظر

  با توجه به افزایش نرخ طلا و نوسانات آن از ابتدای سال 97 ،خرید سرویس طلا خصوصاً برای عروس خانم‌های جوان و خانواده داماد به معضل عظیمی تبدیل ‌شده است. سرویس جواهرات برای عروس خانم‌ها و انتخاب آن کار ساده‌ای نیست و عوامل مختلفی در این تصمیم‌گیری دخیل هستند. برای خرید سرویس جواهرات عروس مبلغی […]

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر