دوشنبه 27 دی 1400
معرفی چند دفترخانه شیک در تهران

معرفی چند دفترخانه شیک در تهران

معرفی چند دفترخانه شیک در تهران

آیین ازدواج و برگزاری جشن‌های آن فضاهایی لوکس و مجلل را پدید آورده که دفترخانه‌ها هم از آن بی‌بهره نمانده‌اند. زوج‌های جوان برای برگزاری مراسم خود به دنبال خاص‌ترین دفترخانه‌ها هستند که امکاناتی فوق‌العاده داشته باشد. درگذشته مراسم عقد در خانه برگزار می‌شد و لوازم مربوط به این جشن از تجمل زیادی برخوردار نبود. اما در دنیای امروز کیفیت پیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد؛ از این رو دفترخانه ها فضایی را برای عقد پدید آورده که امکانات یک سالن عروسی را دارا هستند.

محیط لوکس و مجلل دفترخانه ها با دکوراسیون روز تزیین می‌شود تا این آیین نیک را با بهترین کیفیت اجرا شود. معمولاً در دفترخانه ها پکیج های مختلفی برای خدمات ارائه می‌شوند. عکاسی، گل، شمع و بادکنک آرایی، پذیرایی، گیفت عقد و موسیقی از خدمات عرضه شده در دفترخانه های شیک تهران هستند.

کادر آموزش دیده این دفترخانه ها با برخوردی مناسب مهمانان و برگزارکننده مجال را راهنمایی و هدایت می‌کنند تا مراسم به خوبی انجام گیرد. از آنجایی که فضای دفترخانه ها کوچک است باید افراد از مدت ها قبل تاریخ مراسم خود را مشخص کرده و به دفترخانه اعلام کنند.

تمام نکاتی که درمورد برگزاری مراسم در یک دفترخانه شیک اهمیت دارد در این مطلب بررسی شده است.

  • نکات مهم در رابطه با رزرو دفترخانه
  • چند دفترخانه شیک در تهران

نکات مهم در رابطه با رزرو دفترخانه

تاریخ عقد

مراسم عقد معمولاً در جشن‌های مذهبی و روزهای آخر هفته برگزار می‌شود. از این رو تعداد رزروکنندگان دفترخانه ها بالا است. برای آنکه بتوان در محضرخانه‌‌ای منحصر به فرد جشن را برگزار کرد باید حتماً از یک ماه قبل هماهنگی های لازم را انجام داد.

معمولاً دفترخانه‌ ها دارای چندین محضر هستند که ممکن است یکی از آن‌ها بیشتر مورد پسند واقع شود. بهتر است با مشخص کردن دقیق تاریخ عقد، دفترخانه را رزرو کرد. مراسم عقد از قبل نیاز به هماهنگی اموری مانند قرارادادن گل و کادوها در سالن دارد.

لازم است برگزارکنندگان مجالس کمی زودتر از سایرین به دفترخانه رسیده و از تجمع بیجا به دلیل انتظار جلوگیری کنند. تغییر تاریخ عقد تداخل و بی‌نظمی ایجاد می‌کند پس بهتر است برای ثبت تاریخ با خانواده ها به قطعیت رسید. روز قبل از اعیادی مانند روز ولادت امیرالمؤمنین(ع)، سالروز عقد فاطمه زهرا و حضرت علی(ع)، روز مبعث، نیمه شعبان و عید نوروز از شلوغ ترین روزهای سال هستند که به سختی می‌توان دفترخانه‌ای مناسب را پیدا کرد. پس لازم است از مدت ها قبل رزرو دفترخانه برای روزهای خاص انجام گیرد.

تعداد مهمانان

با توجه به ظرفیت کم محضرها و هم‌زمانی مراسم با جشن سایر افراد، بهتر است در دفترخانه فقط فامیل‌های درجه یک حضور پیدا کنند. حضور نهایت دو خانواده یا بزرگان فامیل در دفترخانه کفایت می‌کند. می‌توان برای جلوگیری از ازدحام از ساعت دقیق برگزاری مراسم آگاه شد و از مهمانان خواست که پیش از موعد به دفتر مراجعه نکنند.

برای هر مراسم ساعتی مشخص می‌شود از این رو سر وقت رسیدن اهمیت بالایی دارد. گاهی برخی برگزارکنندگان پس از اتمام مراسم به صحبت درمورد چگونگی اجرای مراسم با فامیل های خود می‌پردازند. باید توجه داشت که این‌گونه بی‌نظمی‌ها دفترخانه را به دردسر خواهد انداخت. تعداد مشخص مدعوین که امکان هدایتشان وجود دارد و حضور به موقع آن‌ها مراسمی منظم و طبق قاعده را به دنبال دارد.

معرفی چند دفترخانه شیک در تهران

 

لباس مراسم عقد

باتوجه به اینکه در محضر محدودیت‌هایی برای پوشش خانم‌ها وجود دارد، بهتر است لباسی انتخاب شود که با موازین شرعی همخوانی داشته و نیاز به تعویض آن نباشد. در عقد در دفترخانه‌ها معمولاً از پیراهن‌های بلندی که دنباله دارند استفاده نمی‌شود و به‌جای آن پوشیدن کت و شلوار یا بلوز و دامن سفید مرسوم است.

لباس عقد حتماً نباید سفید باشد بلکه رنگ آبی آسمانی، صورتی و نباتی هم انتخاب خوبی می‌تواند باشد. تل سر تزیین شده با گل می‌تواند به لباس عروس شکوه بیشتری ببخشد. تشریفات عقد در محضرها فراهم است اما برگزارکنندگان برای جلوه بیشتر مراسم می‌توانند با خود سبدهای گلی را به عنوان تزیینات مراسم همراه ببرند. اگر چادر یک الزام برای مراسم باشد، لازم است این پوشش با لباس زیرین آن هماهنگ شود.

لباس های بلند و دنباله دار برای عکاسی مناسب هستند. به نو عروسان لباس هایی که جمع و جورکردن آن سخت است در دفترخانه که ممکن است ساعاتی را سرپا بایستند، توصیه نمی‌شود.

آینه و شمعدان

در نگرش ایرانی آینه روز عقد را منحصر به یک زوج می‌دانند که باید در آن نگاه کنند. برخی از افراد تمایل دارند که با   خودشان عقد انجام شود. افرادی که به این‌گونه مسائل پایبند هستند لازم است آینه و شمعدان را با خود به همراه ببرند. البته در هنگام قرارداد با دفترخانه باید در این مورد تصمیم‌گیری شود.

از اسب سفید تا ماشین

معرفی چند دفترخانه شیک در تهران

 

اجرای مراسم قومیتی

برخی خانواده‌ها که پایبند به اصول و مسائل فرهنگی گذشتگان خود هستند لازم است آنچه در آداب و رسومشان ثبت شده را با خود ببرند. برخی خانواده‌ها معتقدند که باید در سفره عقد نان سنگک، پنیر و سبزی گذاشته شود. برخی دیگر هم اعتقاد دارند باید قند بالای سر عروس و داماد سابیده شود و ته مانده آن به عنوان شیرینی زندگی به خانه عروس برده شود. در هرحال هر خوراکی یا وسیله مهم در فرهنگ‌ها باید از پیش آماده شده و در روز عقد با برگزارکنندگان به دفترخانه برده شود.

پذیرایی

شکل پذیرایی باید از قبل در دفترخانه تعیین گردد. اگر پس از خوانده شدن عقد محرمیت لازم است که شیرینی به مهمانان تعارف شود، بهتر است این شیرینی را برگزارکنندگان تهیه کنند تا از کیفیت آن مطمئن باشند. نوشیدنی طی اجرای مراسم یا دیگر پذیرایی‌ها معمولاً به عهده صاحبان مجالس است و دفترخانه مسئولیت آن را قبول نمی‌کند.

معرفی چند دفترخانه شیک در تهران

 

جواب آزمایش

یکی از نکات بسیار مهم برای عقد در دفترخانه‌ها جواب آزمایش زوجین است. پیش از ثبت ازدواج عروس و داماد باید آزمایش‌های اعتیاد و تالاسمی را انجام دهند. برای انجام آزمایش باید پیش از نوشتن هر قراردادی به دفترخانه موردنظر برای اجرای مراسم عقد مراجعه کرده و معرفی‌نامه مراجعه به آزمایشگاه را دریافت کرد. سپس در روز عقد نتیجه این آزمایش موردبررسی قرار می‌گیرد. زوجین تا پس از یک ماه از انجام آزمایش می‌توانند عقد خود را ثبت کنند.

شرایط ضمن عقد

درمورد میزان مهریه و حقوق عروس مانند حق طلاق، محل سکونت، حق کار و انتخاب محل زندگی باید از قبل تعیین شوند. شاهدان عقد لازم است از قبل مشخص گردند تا در هنگام خواندن خطبه بین شاهد بودن مهمانان درگیری صورت نگیرد.

به همراه داشتن مدارکی همچون شناسنامه عروس و داماد و اجازه پدر در هنگام عقد لازم است. بهتر است پیش از اجرای مراسم عقد، عروس و داماد عقدنامه اطرافیانی که به تازگی ازدواج کرده‌اند را مطالعه کنند تا دقیقاً متوجه باشند چه چیزی را امضا می‌کنند.

می‌توان برخی حقوق را بعداً به عقدنامه اضافه کرد؛ از این رو زوجین می‌توانند با محضردار هماهنگ کنند که در صورت نبود منع قانونی مواردی را در فرصتی دیگر اضافه کند. در هنگام خطبه عقد، عاقد تمامی شرایط ازدواج را توضیح می‌دهد بنابراین لازم است عروس و داماد اگر سؤالی در ذهن دارند، بپرسند.

معمولاً پیش از عروسی همه شروط عقد در جلسه بله برون ذکر می‌شود اما بهتر است برای جلوگیری از فراموشی، مطالب ذکر شده در دفترمخصوص ثبت شوند.

معرفی چند دفترخانه شیک در تهران

هزینه مراسم عقد

دفترخانه ها معمولاً برای ثبت عقد ازدواج هزینه‌ای مشخص را دریافت می‌کنند که از طرف سازمان ثبت تعیین شده است؛ اما در برخی دفاتر به دلیل ارائه خدمات بیشتری همچون اتاق عقد مجزا، نیروی خدماتی و اجرای سفره عقد مبلغ بالاتری دریافت می‌شود.

پروتئین مژده

طبیعتاً هرچه مبلغ بالاتر باشد، خدمات بیشتری ارائه می‌گردد. بهتر است پیش از انجام قرارداد زوجین از هزینه چند دفترخانه مطلع شوند تا مرکزی که با بودجه هماهنگ‌تر است انتخاب کنند. دفترخانه‌ها معمولاً تخفیف نمی‌دهند و چه بسا که مبلغ بیشتری را به‌عنوان شیرینی دریافت می‌کنند.

اگر قرار است پس از عقد محضری مراسمی هم باشد، بهتر است دفترخانه ساده‌تری انتخاب شود تا از هزینه‌ها کاسته شود. دفترخانه های ثبت ازدواج به تناسب مکان قیمت متفاوتی دارند. دفترخانه های شمال و غرب تهران قیمت بالاتری برای اجرای مراسم خود دریافت می‌کنند. شیوه پرداخت هزینه محضر باید از پیش نزد خانواده‌ها مشخص شود.

معمولاً هزینه‌های عقد به عهده خانواده عروس و مراسم عروسی به عهده خانواده داماد است. اما در برخی شهرها تمامی هزینه‌ها نصف می‌شود؛ از این رو باید چگونگی پرداخت مبلغ از پیش تعیین شود. در حال حاضر پایه مبلغ دفترخانه‌ها از 200هزار تومان شروع می‌شود.

قوانین مهریه

پس از ثبت ازدواج عروس می‌تواند تمام مهریه خود را به داماد هبه کند که ثبت آن در دفترخانه الزامی است. امروزه رسم شده برخی از نوعروسان پس از ثبت ازدواج، در همان مکان مهریه خود را هبه می‌کنند.

افزایش مهریه پس از ثبت ازدواج امکان پذیر نیست و تنها درصورتی به این مبلغ اضافه می‌شود که زوجین از یکدیگر جدا شده و با مهریه جدید دوباره ازدواج کنند. کاهش مهریه در هر زمانی امکان پذیر است و می‌توان پس از ثبت عقد، در هر دفترخانه‌ رسمی آن را درج کرد. با توجه به قانون جدید، ثبت مبلغ بالایی از حد تعیین شده به عنوان مهریه انجام نمی‌گیرد.

مهریه ممکن است تعداد مشخصی سکه یا پول نقد باشد. مهریه‌های خارج از توان داماد و غیرمنطقی مانند سفر به کل دنیا در یک روز در دفترخانه ها ثبت نمی‌گردند.

 

معرفی چند دفترخانه شیک در تهران

مدت‌زمان ثبت عقد

اگر محل ثبت شناسنامه عروس و داماد نزدیک باشد، مدارک در عرض یک روز آماده می‌شوند ولی درصورتی‌که محل صدور شناسنامه یکی از زوجین در شهر دیگری باشد، بعد از استعلام از اداره ثبت ازدواج، مشخصات در شناسنامه زوجین درج می‌گردد. این فرآیند به این خاطر صورت می‌گیرد که اطمینان حاصل شود زن و مرد در عقد شخص دیگری نیستند.

چند دفترخانه شیک در تهران

دفترخانه ازدواج 289: واقع در پاسداران، ميدان هروي، خيابان موسوي، نرسيده به پل پاسداران، پلاك 113، واحد يك که یکی از معتبرترین دفترخانه ها است و خدماتی بی‌نظیر را ارائه می‌دهد.

دفترخانه ازدواج ۱۷: با آدرس ميدان پونك، خيابان اشرفي اصفهاني، بالاتر از نيايش، نبش كوچه هشتم، ساختمان شادي، طبقه دوم که مناسب ساکنان غرب تهران است.

دفتر ازدواج ۳۰۷: که در خیابان هنگام بالاترازمیدان الغدير، نبش كوچه 8غربي، پلاک 41 قراردارد و برای برگزاری مراسم عقد محلی منحصر به فرد به نظر می‌رسد.

دفترخانه ازدواج ۳۵: یکی از دفترخانه های بیشمار شرق تهران که در خيابان دماوند، ايستگاه منصور آباد، 27 متري شهيد اشراقي، پلاك46 واقع شده و از لحاظ خدمات با سایرین تمایز دارد.

دفتر خانه ازدواج۳۵۴: واقع در خيابان خراسان، خيابان لرزاده، مقابل مسجد لرزاده، پلاك50، طبقه دوم که دفترخانه ای معتبر و شیک شناخته می‌شود.

انتخاب دفتر ثبت ازدواج مانند دیگر مراسم عروسی دارای اهمیت است. ممکن است عقد تنها در دفترخانه انجام شود؛ پس عواملی مانند دکوراسیون محضر، ظرفیت دفترخانه، نوع پاسخگویی، پذیرایی و موقعیت مکانی در باشکوه برگزارشدن مراسم تاثیر دارند.

اگر خانواده‌ها آداب و رسوم خاصی درمورد مراسم عقد دارند باید وسایل لازم را از پیش آماده کرده و در روز مشخص همراه خود ببرند. لباس عروس معمولاً ساده و بدون دنباله برای عقد محضری انتخاب می‌شود. با توجه به تمایل همه افراد در برگزاری مراسمشان در روزهای خاص، بهتر است تاریخ مراسم عقد از ماه‌ها قبل تعیین شده و برای رزرو دفترخانه اقدام شود.

درباره‌ی تیم تولید محتوای ولیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *