چگونه پوست خود را با استفاده از رژیم هاى غذایى سالم و شاداب نگه داریم؟

سبک زندگی فروردین 31, 1397 آوریل 19, 2018


شما حتماً مى دانید که خوردن مواد غذایى اى همچون شکلات تلخ، سبزیجاتى با برگ سیز تیره و مرکبات مى توانند براى جلوگیرى از بیمارى هایى همچون دیابت و مشکلات قلبى مفید باشند. اما آیا تا به حال به مواد غذایى اى که براى سلامت پوست مناسبند فکر کرده اید؟ آیا آن ها را مى شناسید؟

تحقیقات گسترده اى درباره ارتباط رژیم هاى غذایى و شادابى پوست انجام شده و در نتیجه این تحقیقات ثابت شده است که این رژیم هاى غذایى اصلى ترین و بیشترین تأثیر را بر روى سلامت پوست مى گذارند. این رژیم ها ابتدا بر روى هورمون هاى بدن تأثیر گذاشته و سپس به دلیل ارتباط مستقیمى که هورمون هاى بدن با پوست دارند، خواه به صورت منفى و خواه مثبت عمل مى کنند.

درواقع اهمیت و تأثیرى که مواد غذایى بر روى پوست شما مى گذارند به همان مقدارى است که سرم ها، کرم ها و ماسک هایى که براى پوست خود استفاده مى کنید، خواهند گذاشت.

در این مقاله به چندین مواد غذایى که براى سلامت پوست شما مفید هستند خواهیم پرداخت.

 

١- گوجه فرنگى: افرادى که طى ١٢ هفته روزانه ۵ قاشق غذاخورى گوجه فرنگى همراه یک قاشق غذاخورى روغن زیتون میخورند، حدود ٣۵ درصد در مقابل آفتاب سوختگى و خطرات تابش خورشید از دیگر افراد بیشتر محافظت مى شوند.

 

٢- شکلات تلخ: دانه هاى کاکائو داراى ترکیبات آنتى اکسیدانى هستند که به هضم غذا و گردش خون کمک مى کنند. زنانى که روزانه و طى مدت ١٢ هفته شکلات تلخ مصرف مى کنند، پوستشان لطافت بیشترى نسبت به دیگر خانم ها خواهد داشت.

٣- بلغور جو دو سر: این غذا بهتر از هرچیز دیگرى براى صبحانه است و باعث شادابى پوست خواهد شد.

۴- چاى سبز: طبق تحقیقات انجام شده کسانى که طى ١٢ هفته روزانه یک لیوان چاى سبز مى خورند، پوستى با لطافت بیشتر، شاداب تر و همچنین مقاوم تر در مقابل اثرات مخرب آفتاب دارند. این چاى با رساندن خون و اکسیژن کافى به پوست شما، سلامت آن را تضمین مى کند.

۵- ماهى ساروین: این ماهى ها به مقدار زیادى اُمگا ٣ دارند که در تقویت پوست صورت تأثیر بسیارى مى گذارد.

۶- گردو: در میان تمام مغزها گردو تنها مغزى است که امگا ٣ فراوانى دارد. براى گیاهخواران تنها این مغز است که جایگزین ماهى مى شود.

٧- مرکبات: محققان دانشگاه آریزونا تحقیقات گسترده اى بر روى افرادى که در روز مرکبات مى خورند انجام دادند. آن ها متوجه شدند که این افراد با خوردن مرکبات خطرات بیمارى هاى پوستى را تا ٣٣ درصد کاهش مى دهند.

٨- آب یکى از اصلى ترین فاکتورهاى رژیم غذایى براى سلامت پوست مى باشد. خوردن آب زیاد باعث مى شود پوستتان همیشه شاداب و مرطوب باشد. علاوه بر این، آب از خشکى و چروک شدن پوست جلوگیرى مى کند و جوانى را به پوست شما باز مى گرداند.

٩- فلفل دلمه اى زرد: طى پژوهش انجام شده در یکى از دانشگاه هاى بریتانیا، افرادى که به مقدار زیادى( حدوداً ٢۵٠ گرم در روز) سبزیجات زرد و سبز مى خورند، در مقابل بسیارى از مشکلات پوستى مقاوم تر خواهند شد.

١٠- قهوه: خانم هایى که در روز قهوه مى نوشند حدود ١١ درصد از دیگر افراد در مقابل سرطان پوست که رایج ترین سرطان دنیاست در امانند. در پى همین قضیه کسانى که خوردن قهوه را تا روزى ۶ فنجان افزایش مى دهند، این خطر را تا ٣٠ درصد کاهش مى دهند. البته که توجه به این قضیه که خوردن زیاد قهوه ممکن است مشکلات دیگرى را به وجود آورد نیز حائز اهمیت است. متخصصان بهترین مقدار نوشیدن قهوه را ٢٨ فنجان قهوه در هفته اعلام کرده اند.

 

با خواندن این متن متوجه خواهید شد که سلامت بدن و به خصوص سلامت پوست با راهکارهاى ساده نیز مى تواند تأمین شود. هیچ الزامى وجود ندارد که براى مراقبت از پوستتان هزینه هاى گزافى کنید و یا از راه هاى بسیار پیچیده و وقت گیر استفاده کنید. بلکه کافى است با کمى توجه به مواد غذایى که مصرف مى کنید، هرگونه مشکل پوستى را از خود دور کرده و زیبایى را به پوستتان بازگردانید.

 

ترنم صارمی

  

149 بازدید کل ، 1 امروز

  

یک پاسخ تا “چگونه پوست خود را با استفاده از رژیم هاى غذایى سالم و شاداب نگه داریم؟”

  1. زهرا بابایی در اردیبهشت 1, 1397 @ 00:03

    مرکبات واقعا برای پوست عالی هست ولی متاسفانه من خیلی کم مصرف می کنم. مرکبات ویتامین زیادی دارن که کلا برای بدن مفیده.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر