دوشنبه 27 دی 1400
کت و شلوار دامادی را به چه خصوصیاتی و از کجا تهیه کنیم؟

کت و شلوار دامادی را به چه خصوصیاتی و از کجا تهیه کنیم؟

کت و شلوار دامادی را به چه خصوصیاتی و از کجا تهیه کنیم؟

بسیاری افراد زمانی که بحث از مراسم عروسی می‌شود تنها به لباس عروس و لوازم جانبی آن توجه می‌کنند، در حالی که خوش پوشی داماد هم بسیار اهمیت دارد. در تهیه کت و شلوار دامادی باید به مسائلی مانند رنگ، جنس، نوع استایل و پیراهن زیرکت توجه شود. هرکدام از این موارد در حدی اهمیت دارند که اگر رعایت نشوند زیبایی لباس دامادی را زیر سوال می‌برند.

رنگ کت و شلوار دامادی از اهمیت زیادی برخوردار است. در قدیم بیشتر از رنگ مشکی استفاده می‌شد. اما امروزه توصیه می‌شود که رنگ های طوسی یا سورمه‌ای به کار گرفته شوند. درهنگام انتخاب این لباس باید به اندام داماد دقت شود؛ چون برای آقایان با اندام ریز، کت وشلوار رنگ تیره مناسب نیست. به آقایانی که قد کوتاهی دارند توصیه می‌شود از پارچه هایی که در آن ها راه های عمودی کارشده استفاده کنند. باید توجه داشت که کت و شلوار دامادی را می‌توان بعدها در مراسم دیگر هم استفاده کرد؛ پس می‌توان هرچقدر که لازم است برای خرید آن هزینه کرد.
در انتخاب کت و شلوار نکته های ریزی وجود دارد که باید به آن ها دقت شود. در این مقاله به این نکات به صورت کامل اشاره شده است.

• چه عواملی درانتخاب کت و شلوار اهمیت دارند؟
• معرفی مراکز خرید کت و شلوار دامادی در تهران

چه عواملی درانتخاب کت و شلوار اهمیت دارند؟

1. جنس

از مهم ترین موضوعات هنگام خرید کت و شلوار، جنس آن است. کت و شلوار پشمی را می‌توان در تمام فصول استفاده کرد. جنس پنبه‌ای هم برای همه سال به جز زمستان کاربرد دارد. یکی از جنس هایی که برای کت و شلوار استفاده می‌شودکتان است اما این جنس را فقط در فصل های خنک بهار و تابستان می‌توان استفاده کرد.
پارچه کت و شلوار باید محکم باشد تا تن خور خوبی ایجاد کند. پارچه این لباس نباید به گونه‌ای باشد که در طول مراسم چروک شود. مهم ترین نکته این است که جنس کت و شلوار باید براساس فصل انتخاب شود. به طور کلی برای پارچه کت و شوار از پشم، پنبه، ابریشم، کتان، پوست و پشم حیوانات و الیاف مصنوعی استتفاده می‌شود. عمومی ترین نوع کت و شلوار، فاستونی است.

انتخاب کت و شلوار

2. فرم اندام

اصلی ترین نکته هنگام انتخاب کت و شلوار توجه به شکل اندام است. کت و شلوار دامادی باید دقیقاً مطابق با قالب بدن انتخاب شود. کت و شلوار دامادی دوتیکه ساده مانند تاکسیدوها بهترین انتخاب به شمار می‌آیند که حالت رسمی به لباس می‌بخشند. کت و شلوارهای همراه با جلیقه استایلی کلاسیک ایجاد می‌کنند.
برای داشتن بهترین کت و شلوار باید به اندازه های دقیق بدن دقت کرد و سعی کرد برخی از مشکلات اندام را با انتخاب کت و شلواری مناسب پوشاند. به طور کلی برای اندام های مختلف می‌توان براساس این دسته بندی کت و شلوار تهیه کرد:

افراد بلند قد و لاغر:

آقایانی که لاغر هستند و در عین حال قد بلندی دارند، بهتر است از کت های 6دکمه و دولبه استفاده کنند. اپل های بزرگ و تنگی کت در کمر به اندامی تر شدن داماد کمک می‌کنند. این افراد تقریباً از تمامی مدل های بازار می‌توانند استفاده کنند. اما لازم است سایزی را انتخاب کنند که دقیقاً متناسب با اندام آن ها است. افراد لاغر می‌توانند به راحتی از کت هایی با دو چاک استفاده کنند.

انتخاب کت و شلوار
داماد قد بلند و درشت هیکل:

درمورد این آقایان برعکس مورد قبلی اپل های بزرگ توصیه نمی‌شود. یقه آرشال و کت های بلند که از پایین روی هم قرار نمی‌گیرند از بهترین اتخاب های این افراد می‌توانند باشند. نکته مهم دیگر قد آستین است که باید هم سطح با سرانگشتان باشد. آقایان بزرگ جثه که صورت درشتی دارند می‌توانند کت و شلوار خود را با یک کراوات هماهنگ کنند که در کشیدگی اندام آن ها تاثیر دارد. این دامادها باید دقت داشته باشند که یقه های تنگ صورت آن ها را گردتر نشان می‌دهد.
افرادی با قد متوسط و هیکل درشت:
کتی با قد نسبتاً بلند و یقه آرشال که از قسمت پایینی روی هم قرار نمی‌گیرد و در محدوده کمر دارای دکمه است از بهترین انتخاب ها برای دامادهایی با این اندام به شمار می‌رود. کت های دارای اپل بزرگ هیکل داماد را درشت تر می‌کنند. به جای اپل می‌توان از کت و شلوار پیلی دار استفاده کرد. کت هایی با دو چاک اندام فرد درشت هیکل را پهن تر نشان می‌دهند. کت های راسته با رنگ تیره بهترین انتخاب هستند.

افراد کوتاه قد و ریز نقش:

یقه کت برگردان و کت هایی که در قسمت پایین روی هم قرار نمی‌گیرند، مناسب این افراد است. چاک کت این افراد باید در وسط کت قرار گرفته باشد.

انتخاب کت و شلوار

هرچه قدر که یک کت و شلوار خاص و گران قیمت انتخاب شود تا زمانی که قالب تن داماد نباشد، جلوه ای نخواهد داشت. به فرم بدن داماد بیش از هر چیز دیگری باید توجه شود.

3. رنگ

طوسی، آبی نفتی و ذغالی مرسوم ترین رنگ ها برای کت و شلوار دامادی هستند. رنگ هایی مانند خاکی، خاکستری روشن و آبی مناسب ترین رنگ ها برای فصل تابستان و بهار به شمار می‌آیند. لباس های طرح دار و چهارخانه به طور کلی برای کت و شلوار دامادی مناسب نیستند. ولی اگر دامادی دوست دارد که کمی خاص‌تر باشد می‌تواند از دستمال یا گل جیبی و اکسسوری های دیگر استفاده کند که جلوه به خصوصی دارند. باید توجه شود که این المان ها باید با استایل عروس و مهمانی هماهنگ باشند.
مشکی یکی از رنگ های فرمال و رسمی است که نظر بسیاری از دامادها را به خود جلب می‌کند. اما به دلیل نزدیکی آن به لباس های رسمی دیگر بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد. برخی از عروس و دامادها لباس هایی ست انتخاب می‌کنند اما معمولا رنگ سفید به عنوان لباس دامادی به کار نمی‌رود. در صورتی که داماد لباس سفید را برای خود برگزید، بهتر است سایر المان ها به رنگ مشکی انتخاب شوند. این پیشنهاد برای متفاوت ساختن عروس و داماد از یکدیگر است.

تزئين كردن ماشين عروسى

4. مدل کت

کت ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

کت های تک دکمه:

این کت ها مناسب افرادی هستند که قد کوتاه بوده و جثه ریزی دارند. کت های یک دکمه جلوه ای خاص به داماد می‌بخشند و عمومی تر هستند. بیشتر افراد خوش پوش از کت های تک دکمه استفاده می‌کنند. نکته مهم این است که جیب های پاکتی ظاهر کت را اسپرت می‌کنند و جیب های مخفی مناسب جلسات اداری هستند. دیوید بکهام که یکی از سرشناس ترین افراد در داشتن استایلی منحصر به فرد به شمار می‌رود الگوی خوبی برای انتخاب کت های تک دکمه است.

کت های دو دکمه:

این کت ها مناسب افراد قد بلندی است که خیلی اندام درشتی ندارند. کت های دو دکمه در عین راحتی حالتی نیمه رسمی دارند. آقایانی با بالاتنه کوتاه در صورت استفاده از کت های دو دکمه اندامی کشیده و کلاسیک پیدا خواهند کرد.

انتخاب کت و شلوار
کت های سه دکمه:

این کت ها در دهه نود محبویبت زیادی داشتند. آقایان بلندقد معمولا از این کت ها استفاده می‌کنند. در این کت ها نباید تمامی دکمه ها بسته شود بلکه بستن دکمه نزدیک به یقه کفایت می‌کند. این کت ها با فرم بهتری در بدن آقایان با بالاتنه بلند قرار می‌گیرند. کت سه دکمه خیلی انتخاب خوبی برای دامادها به شمار نمی‌رود و بیشتر حالت اداری دارد. کت های سه دکمه عرض سینه را زیاد می‌کنند.

5. پیراهن:

غیر از کت و شلوار آیتم دیگری مانند پیراهن هم وجود دارد. رنگ پیراهن زیر کت باید با رنگ کت و شلوار هماهنگ باشد. پیراهن مناسب کت و شلوارهای تیره، پیراهنی با رنگ روشن مانند آبی، خاکستری و صدفی است و کت و شلوار های روشن نیازمند پیراهنی تیره‌ تر هستند. به طور کلی رنگ های خنثی مناسب ترین رنگ پیراهن برای زیر کت وشلوار دامادی هستند.

 

اگرچه انتخاب پیراهن امری سلیقه‌ای است اما باید به این نکته توجه کرد که همه توجه ها در این شب بر عروس و داماد است؛ پس بهتر است به‌جای دخیل کردن سلیقه و رنگ موردعلاقه خود، پیراهنی انتخاب شود که با سایر المان های کت و شلوار مطابقت دارد.

6. دکمه سردست:

سنجاق و دکمه سردست به کت حالت رسمی می‌بخشند. به دلیل اینکه کت وشلوار دامادی معمولاً خیلی ساده است. یک دکمه سردست حرفه‌ای می‌تواند به آن جلوه ببخشد. اگر به المان های لباس داماد توجه نشود احتمالاً فرقی بین کت و شلوار او با بقیه مهمان ها نخواهد بود.

7. یقه:

دامادها بهتر است از یقه ای حد وسط استفاده کنند که نه خیلی پهن و نه خیلی باریک است. یقه هایی که شکل مثلثی در قسمت بالای یقه دارند و یقه پیک که به آن انگلیسی نیز گفته می‌شود هم انتخاب خوبی برای کت دامادی هستند. یقه انگلیسی گرد اگرچه شیک و کلاسیک است اما با حالت محافظه کارانه تری انتخاب می‌شود.

انتخاب کت و شلوار

 

8. شلوار:

دامادهایی که قد زیاد بلندی ندارند باید از پوشیدن شلوارهای براق و ضخیم خودداری کنند. بسیاری از افراد از پوشیدن شلوارهای پیلی دار جلوگیری می‌کنند اما این شلوارها به طور کلی راحت تر هستند. اگرچه شلوار دامادی بهتر است ساده و راسته باشد و در پایین آن تازدگی وجود نداشته باشد؛ اما برخی از آقایان قد بلند برای تعادل برقرار کردن بین اندامشان از این شلوارها استفاده می‌کنند که خیلی رایج نیست و توصیه نمی‌شود.

9. جوراب:

معمولاً افراد جوراب خود را با کفششان ست می‌کنند اما بهتر است به این نکته دقت شود که رنگ جوراب باید با شلوار هماهنگ شود. جوراب باید همیشه از شلوار تیره تر باشد. درمورد شلوارهای مشکی لازم است از جوراب مشکی استفاده شود.

10. کراوات:

رنگ کراوات باید متناسب با کت و شلوار و فصل انتخاب شود. پهنای کراوات بهتر است بین 4.5 تا 6سانتی متر باشد. گره کراوات از مهم ترین نکات است. گره کراوات نباید شل باشد. گره چهاردست مناسب ترین نوع بستن کراوات برای مراسم عروسی است. اندازه کراوات هم باید با کمربند تنظیم شود و درست مماس با آن قرار گیرد. سنجاق کراوات را بین دکمه سوم و چهارم پیراهن قرار داده می‌شود. دامادها بهتر است از کراوات ساده استفاده کنند و کراوات های طرح دار را برای مراسم دیگری به کار ببرند.

پوشت

انتخاب کت و شلوار

11. کفش:

شلوار سورمه‌ای و آبی با کفش سورمه‌ای ست می‌شوند. کفش های قهوه‌ای و مشکی مناسب کت و شلوارهای طیف طوسی هستند. شلوارهای مشکی و قهوه‌ای نیز با کفش های هم رنگ خود هماهنگ می‌شوند. یکی از مدل های مرسوم برای کفش دامادی کفش هایی با پنجه و نوک کشیده هستند. کفش های براق امروزه دوباره به دنیای مد برگشته‌اند و انتخاب خوبی برای دامادها هستند. بهتر است کفش داماد ساده باشد و از یک رنگ استفاده شود.

12. قیمت:

قیمت کت و شلوار دامادی به برند آن و دوخت داخلی و خارجی ربط دارد. به طور معمول قیمت کت و شلوار دامادی از قیمت 650 هزار تومان شروع می‌شود. اگر کت و شلوار از برندهای معروف داخلی خریداری شود مبلغ بالاتری خواهد داشت اما به طور کلی جنس و تن خور آن بهتر است. بسیاری از تولیدکننده های داخلی ناشناس ممکن است کت و شلوارهایی را ارئه دهند که با برندهای معروف از لحاظ کیفیت برابری می‌کنند. کت و شلوار دامادی را می‌توان براساس بودجه از فروشگاه های مختلف تهیه کرد.

معرفی مراکز خرید کت و شلوار دامادی در تهران

در تهران چندین محل بورس کت و شلوار فروشی به حساب می‌آیند که از تنوع خوبی برخوردار هستند و افراد با همه سلیقه ها می‌توانند از آن ها خرید کنند.

– جمهوری: یکی از مناطقی که دارای کت و شلوارهای آماده هستند یا سفارش دوخت را می‌پذیرند خیابان جمهوری است. بعد از چهاراراه علاالدین این مغازه ها رویت می‌شوند. جمهوری یکی از خوش مسیرترین خیابان های تهران است که در آن مترو و ایستگاه بی آرتی قرارداده شده است. در طول روز به دلیل طرح ترافیک اصلی و شلوغ بودن معابر نمی‌توان از ماشین شخصی برای رفتن به این مراکز خرید استفاده کرد.

انتخاب کت و شلوار
– بهارستان: کت و شلوارهای پر زرق و برق و اکسسورهای مختلف دامادی مانند دستمال گردن را می‌توان از بهارستان تهیه کرد. از مزایای این خیابان وجود مترو و تاکسی های بیشمار آن است که در هر ساعتی می‌توان به آن ها دسترسی پیدا کرد.

– امام خیمنی: تقریباً صد متر جلوتر از مترو امام خمینی راسته کت و شلوار فروش ها نمایان می‌شوند. بازار تهران یکی از نام آشناترین محل ها برای خرید کت و شلوار دامادی است. یکی از مزایای بازا ر وجود کت و شلوارهای ازران است. باب همایون نیز که از میدان امام خمینی تا صوراسرافیل امتداد دارد یکی از مراکز خرید کت و شلوار این منطقه است باب همایون از 50سال پیش بورس کت و شلوار بوده است.
بهتر است کت و شلوار داماد از جاهایی خریداری شود که فروشندگان آن بیشترین تجربه در امر فروش این اجناس را دارند. انتخاب بین چندین فروشگاه بهتر از محدودکردن خود به یک مرکز است.

– ولیعصر: در سرتاسر خیابان ولیعصر از میدان تا چهارراه مغازه های کت و شلوار فروشی دیده می‌شود که ممکن است برند خاصی نداشته باشند. تنوع این کت و شلوارهای وطنی در این منطقه بالا است و از لحاظ قیمتی حد متوسطی دارند. از از همه نقاط تهران از طریق مترو، بی آرتی و تاکسی می‌توان به ولیعصر که مرکزی ترین نقطه شهر تهران به شمار می‌رود، دسترسی پیدا کرد.
– چهارراه کالج: بین چهار راه کالج تا دبیرستان مشهور البرز چند فروشگاه کت و شلوار قرار دارد.
– هاکوپیان: این برند توسط سومبات هاکوپیان که فردی ارمنی بوده و در سال 1349 متولد شده، پایه گذاری شد. هاکوپیان در ایران صنعتی متفاوت در دنیای مد و کت و شلوار را ایجاد کرد. شعبات این برند را می‌توان در جای جای تهران مانند میرداماد، هتل اسپیناس پالاس، خیابان فرهنگ سعادت آباد، هتل هما و خیابان قائم مقام پایین تر از مطهری یافت. بیشتر این مراکز از طریق اتوبان های اصلی شهر و با ماشین قابل دسترسی هستند. قیمت کت و شلوارهای هاکوپیان از سایر تولیدی های ایرانی بالاتر است.
کت و شلوار داماد به اندازه لباس عروس اهمیت دارد و در انتخاب آن باید به نکاتی مانند جنس، رنگ، تناسب با فرم اندام، مدل کت، یقه و مدل شلوار دقت کرد. در هنگام ست کت و شلوار نیز باید به رنگ کفش، کراوات و جوراب توجه کرد. کت و شلوار داماد را می‌توان از مناطق محتلف تهران تهیه کرد. در صورتی که هزینه این لباس اهمیت داشته باشد می‌توان آن را از بازار خرید و در غیر این صورت خیابان های میرداماد و ولیعصر مناسب هستند.

درباره‌ی تیم تولید محتوای ولیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *