چرا لباس عروس سفید است؟

مراسم عروسی, سبک زندگی 96/10/22 97/09/05


چرا لباس عروس سفید است؟

شاید افراد کمی وجود داشته باشند که رنگی غیر از سفید را برای لباس عروس بپسندند.

در واقع اغلب ما در ذهن و خاطرات خود، رنگ لباس عروس را سفید تصور می‌کنیم، اما شاید ندانیم چرا لباس عروس سفید است و این رنگ چه مفهومی را در دل خود پنهان کرده است؟

چرا کمتر کسی از لباس عروس رنگی استفاده می کند؟

با خواندن این نوشته می توانید به علت سفید بودن لباس عروس خانم ها در مهم ترین شب زندگی شان پی ببرید.

 

اولین لباس عروس سفید رنگ

لباس عروس قدیمی

تاریخچه رنگ لباس عروس در اصل در کشورهای غربی و به طور دقیق تر، توسط یکی از ملکه های انگلستان در قرون وسطی رقم خورده است.

ملکه ویکتوریا در دهه 1840 رنگ سفید را برای اولین بار به عنوان رنگی شایسته لباس عروس خود انتخاب کرد.

این در حالی بود که قبل از آن خانم ها معمولا از بهترین لباس خود در شب ازدواج شان استفاده می کردند؛ لباسی که می توانست به رنگ های مختلف و حتی خیلی اوقت به رنگ سیاه باشد.

چون رنگ سیاه، رنگی متدوال برای لباس های مختص مراسم و میهمانی های رسمی بود. اما این اقدام ملکه ویکتوریا موجب الگوگیری سایر زنان انگلستان از او و ایجاد موجی از انتخاب رنگ سفید برای لباس عروس در سال های پس از آن شد.

 

مفهوم رنگ سفید لباس عروس

لباس عروس دنباله دار

در حالی که پس از این انتخاب، برخی روزنامه نگاران، از معصومیت و دخترانگی به عنوان فلسفه رنگ سفید لباس عروس سخن گفتند، اما در نظر گرفتن این موضوع توسط ملکه ویکتوریا در زمان انتخاب رنگ لباس او بعید به نظر می رسد.

چرا که در آن دوره تاریخی، لباس ها با دشواری و با استفاده از تخته های چوبی شسته می شد و زنان عادی لباس عروس خود را به جز مراسم ازدواج شان، بارها در مراسم های بعد از آن نیز به تن می کردند.

اما لباس های سفید رنگ به راحتی چرک شده و چندان قابل استفاده نبودند، بنابراین انتخاب لباس عروس سفید بیشتر نشان دهنده ثروت و موقعیت اجتماعی صاحب آن بود، شخصی صاحب ثروت که حاضر بود لباسی را فقط برای یک بار استفاده تهیه نماید.

لباس عروس سفید به عنوان یک سمبل 

لباس عروس قدیمی

اگرچه اولین لباس عروس سفید رنگ به ملکه ویکتوریا بر می گردد، اما اولین مستندات از لباس عروس سفید رنگ به ملکه فیلیپا در سال 1906 تعلق دارد و رواج عمده رنگ سفید برای لباس عروس پس از ملکه فیلیپا اتفاق افتاده است.

هنگامی که جنگ جهانی دوم شروع شد و بسیاری از مردان به جنگ فراخوانده شدند، بازار به نیروی کار زن پناه برد. و دولت های درگیر در جنگ به طور وسیعی ازدواج را به عنوان نماد خانواده و عشق که هدف نهایی سربازان تبلیغ کردند.

این موضوع، همراه شدن دست اندر کاران لباس عروس با موج ازدواج ها در جامعه و تبدیل شدن لباس سفید عروس به نماد پیروزی و دفاع از خانه و خانواده را به همراه داشت. اما پس از جنگ جهانی و رونق گرفتن دوباره اقتصاد، این بار زنان خودساخته و دارای توانمندی مالی از سطح متوسط جامعه نیز به طرفداران لباس عروس خاص و سفید رنگ پیوسته و به گسترش و توسعه آن کمک کردند.

 

لباس عروس در عصر مدرن

عکس عروسی قدیمی

اگرچه هنوز رنگ سفید پادشاه رنگ های منتخب از سوی خانم ها و حتی آقایان برای لباس عروسی است، اما سلیقه های مختلف هر روز بیشتر از قبل به سوی انتخاب متناسب و منحصر به فرد لباس مهم ترین شب زندگی هر انسانی پیش می رود.

با توجه به عمومی بودن لباس سفید در شب عروسی، به تدریج افراد بیشتری پیدا می شوند که انتخاب خاص تری داشته و بیشتر از قبل انتخاب های خود را با مد هماهنگ کنند. اما آن چه مسلم است لباس عروس سفید رنگ هم چنان تا سال های زیادی بعد از این حکمفرما و غالب خواهد بود.

راضیه گودرزی

ارسال نظر

آخرین مطالب

 • What-questions-do-you-have-to-ask-about-a-lawyer-min.jpg

  در مرحله آشنایی با وکیل چه سوالاتی را از...

  با در 6/08/06 - بدون نظر

  از این ستون تا آن ستون فرج است! این مثل را تا به ‌حال بارها شنیده‌ایم و همه‌ی ما می‌دانیم امکان دارد گاهی در موقعیت‌ها و لحظات حساس و دقایق آخر، ورق برگردد و تمام شرایط عوض شود. در دنیای مدرن و متمدن امروزی قانون حرف اول را می‌زند و همه‌ چیز بر پایه‌ی قانون […]

 • مرکز تهیه غذا

  ویژگی‌های که در تاسیس یک مرکز تهیه غذا ب...

  با در 6/08/04 - بدون نظر

  مرکز تهیه غذا یکی از مشاغلی است که در سال‌های گذشته افراد زیادی اقدام به تأسیس و راه‌اندازی آن کرده‌اند. اما متأسفانه هر مرکز تهیه غذایی موفق به کسب اعتماد مردم و افزایش مشتری نخواهد بود. برای جلب اعتماد مردم و تمایل آن‌ها به سفارش هر چه بیشتر غذا، گام‌ها مهمی را باید بردارید و […]

 • Ladies bridal jewelry service

  نکات مهم در انتخاب سرویس جواهرات برای عر...

  با در 6/07/29 - بدون نظر

  با توجه به افزایش نرخ طلا و نوسانات آن از ابتدای سال 97 ،خرید سرویس طلا خصوصاً برای عروس خانم‌های جوان و خانواده داماد به معضل عظیمی تبدیل ‌شده است. سرویس جواهرات برای عروس خانم‌ها و انتخاب آن کار ساده‌ای نیست و عوامل مختلفی در این تصمیم‌گیری دخیل هستند. برای خرید سرویس جواهرات عروس مبلغی […]

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر