لیست خرید جهیزیه عروس

سبک زندگی 97/01/01 96/12/27


 

ملزومات شروع یک زندگى مشترک

در زندگى هر دخترى لحظاتى پیش مى آید که مردى که در زندگى اش است درخواست رابطه اى جدى تر و ازدواج را از او مى کند. بنا بر رسومى که وجود دارد و همچنین نیاز به همکارى دو زوج با یکدیگر براى شروع یک زندگى، پسر وظایف عمده اى در آغاز این زندگى دارد و دختر هم به نوبه ى خود کارهایى را باید انجام دهد. این کارها در قالب کلمه اى به اسم جهیزیه مطرح شده است که شامل مواردى مى شود.

 

حال این سؤال مطرح مى شود که جهیزیه دختر دقیقأ چیست و شامل چه مواردى مى شود؟

جهیزیه به وسایلى که بعدها در منزل مشترک زن و مرد استفاده مى شود گفته مى شود. این وسایل جهیزیه هستند که داخل منزلى را که معمولأ فراهم کردنش بر عهده مرد است را پر مى کند و جوانه اى براى ایجاد یک فضاى گرم و دلپذیر هستند.

 

جهیزیه سنتى

در قدیم سنت جمع آورى جهیزیه از نوجوانى دختر شروع مى شد و رفته رفته این وسایل با کمک مادر و مادربزرگ تکمیل مى شده است. در عصر جدید جهیزیه دختران تنها در چندماه آخر خریده و تکمیل مى شود. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر تنها زندگى مى کنید یا با خانواده، قصد خرید جهیزیه در روزهاى آخر را دارید و یا از قبل جمع آورى کرده اید و یا هر شرایط دیگر، وظیفه ى جمع آورى جهیزیه صد در صد بر عهده شما مى باشد و نمى توانید از انجام این کار شانه خالى کنید.

همانطور که گفته شد علاوه بر تفاوت رسم خرید جهیزیه در قدیم و اکنون، لیست خرید جهیزیه عروس در قدیم نیز تفاوت هایى با حال داشته است. در لیست قدیمى تر حداقل مجموعه مورد نیاز شامل لباس عروسى، طلا و جواهر، وسایل آشپزخانه، تختخواب، ملافه، پتو و حوله بوده است. براى طلا و جواهر از جعبه ى دست سازى که با تزئینات مخصوص بوده است استفاده مى کرده اند. همچنین حوله ها و ملافه ها و سفره ها به صورت دست دوز گلدوزى مى شده است. به طور کلى هرچه کار دست بیشترى در جهیزیه دختر وجود داشته از ارزش بالاترى نیز برخوردار بوده است.

 

جهیزیه مدرن

جهان در حال تغییر است، سنت ها فراموش مى شوند و برنامه ریزى و فکر به جهیزیه دختر روز به روز کم اهمیت تر مى شود.

در لیست جدیدى که در حال حاضر وجود دارد موارد زیر وجود دارند:

١- در شروع یک زندگى مشترک مهم ترین قسمت منزل اتاق خواب مى شود. فراهم کردن ست تخت و وسایل اتاق خواب بر عهده دختر است. همچنین ملافه، پتو، تشک و بالشت نیز باید در این مجموعه وجود داشته باشد.

 

جهیزیه مدرن

 

٢- لوازمى که داخل حمام و دستشویى استفاده مى شود نیز در لیست خرید جهیزیه عروس قرار دارند. مهم ترین آن ها حوله است که لازم است دو حوله تنى براى هردو زوج، چندین حوله ى دست و سر و همچنین حوله ى اضافى براى مهمان ها در این خرید باشد.

 

لوازم حمام جهیزیه

 

٣- ظروف آشپزخانه که پرخرج ترین خرید در میان لیست خرید جهیزیه عروس هستند نیز جزو این خرید ها مى باشند.

 

لوازم آشپزخانه جهیزیه

 

این خرید شامل سرویس قابلمه ها، ست بشقاب ها، پارچ و لیوان، فنجان هاى چاى خورى و قهوه خورى، قاشق چنگال، ظروف طبخ کیک، ظروف پلاستیکى، لوازم برقى آشپزخانه مانند آبمیوه گیرى و چرخ گوشت و پلوپز، ظروف ادویه، سماور و کترى، جاى سیب زمینى پیاز و بسیارى دیگر از ملزومات هستند.

این ظروف شامل دو ست مختلف هستند. ست ۶ یا ١٢ نفره اى مخصوص مصرف روزانه و ستى دیگر مخصوص استفاده مهمان.

۴- لوازم برقى خانه شامل یخچال، فریزر، ماشین لباسشویى و ظرفشویى، مایکروویو نیز در این دسته قرار مى گیرد.

 

لوازم برقی جهیزیه

 

۵- فرش خانه نیز توسط خانواده عروس فراهم مى شود که در صورتى که این خرید از قبل از آشنایى انجام نشده باشد مى توان با سلیقه هر دو طرف خریدارى شود.

 

جهیزیه

 

اگر شما قصد خرج علاقه و هنر زیادى براى جهیزیتان دارید موارد ریز بسیارى وجود دارد که مى توانید براى زیبا کردن منزلتان آماده کنید. این موارد شامل تابلوها، آباژورها و گیاه هاى خانگى مى شود.

در این لیست ما به صورت کلى به تمامى موارد نگاهى کوتاه انداختیم. لیست خرید جهیزیه عروس با توجه به اعتقادات و رسوم یک خانواده و همچنین صحبت هایى که قبل از عقد میان دو خانواده جارى مى شود متفاوت خواهد بود.

 

ترنم صارمی

ارسال نظر

آخرین مطالب

 • What-questions-do-you-have-to-ask-about-a-lawyer-min.jpg

  در مرحله آشنایی با وکیل چه سوالاتی را از...

  با در 6/08/06 - بدون نظر

  از این ستون تا آن ستون فرج است! این مثل را تا به ‌حال بارها شنیده‌ایم و همه‌ی ما می‌دانیم امکان دارد گاهی در موقعیت‌ها و لحظات حساس و دقایق آخر، ورق برگردد و تمام شرایط عوض شود. در دنیای مدرن و متمدن امروزی قانون حرف اول را می‌زند و همه‌ چیز بر پایه‌ی قانون […]

 • مرکز تهیه غذا

  ویژگی‌های که در تاسیس یک مرکز تهیه غذا ب...

  با در 6/08/04 - بدون نظر

  مرکز تهیه غذا یکی از مشاغلی است که در سال‌های گذشته افراد زیادی اقدام به تأسیس و راه‌اندازی آن کرده‌اند. اما متأسفانه هر مرکز تهیه غذایی موفق به کسب اعتماد مردم و افزایش مشتری نخواهد بود. برای جلب اعتماد مردم و تمایل آن‌ها به سفارش هر چه بیشتر غذا، گام‌ها مهمی را باید بردارید و […]

 • Ladies bridal jewelry service

  نکات مهم در انتخاب سرویس جواهرات برای عر...

  با در 6/07/29 - بدون نظر

  با توجه به افزایش نرخ طلا و نوسانات آن از ابتدای سال 97 ،خرید سرویس طلا خصوصاً برای عروس خانم‌های جوان و خانواده داماد به معضل عظیمی تبدیل ‌شده است. سرویس جواهرات برای عروس خانم‌ها و انتخاب آن کار ساده‌ای نیست و عوامل مختلفی در این تصمیم‌گیری دخیل هستند. برای خرید سرویس جواهرات عروس مبلغی […]

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر