دوشنبه 27 دی 1400
تازه‌عروس چه چیزهایی نباید بخورد

تازه‌عروس چه چیزهایی نباید بخورد

تازه‌عروس چه چیزهایی نباید بخورد

غذای مناسب برای عروس : شب عروسی یکی از شب‌های فراموش‌ نشدنی در زندگی هر دختر و پسری است، که سال‌ها انتظار این روز را می‌کشند و برای آن شب برنامه‌های زیادی دارند. هر دختر و پسری تلاش می‌کند تا بهترین‌ها را در این شب رقم بزند و مانند یک ستاره بدرخشند، به همین خاطر است که عروس دامادها در این شب بسیار خرج می‌کنند و بهترین امکانات را تدارک می‌بینند تا خاطره‌ی این شب به‌یادماندنی در ذهن همه بماند.
اما تصور کنید که عروس خانم بعدازاین همه دوندگی و تلاشی که برای این‌یک شب انجام داده است و بعدازآن همه خرجی که برای آرایشگاه و لباس عروس خودکرده است، یک دل‌درد ساده بگیرد و تمام شب این درد، طعم عروسی را به کامش زهر کند و هیچ لذتی از آن نبرد.

اکثر افراد تصور می‌کنند برای اینکه در روز عروسی‌شان از شدت استرس، دل‌پیچه گریبانشان را نگیرد بهتر است چیزی نخورند، که این تصور کامل غلط است و هیچ پایه و اساس علمی‌ای ندارد. این نکته خیلی مهم است که قبل و بعد از مراسم عروسی خود بدانیم که تازه‌عروس چه چیزهایی نباید بخورد و برایش ضرر دارد و چه چیزهایی باید بخورد و برایش مفید است.

کوچک‌ترین اشتباه در خوردن و آشامیدن می‌تواند بهترین شب زندگی‌تان را برایتان تبدیل به یک کابوس کند و تمام زحماتتان را به باد دهد. به همین دلیل ما تلاش کردیم در این مقاله غذاهایی که تازه‌عروس نباید بخورد را در سه مرحله‌ی مهم یعنی قبل از شب عروسی، شب عروسی و بعد از آن را برایتان شرح دهیم تا در این شب مهم و زیبا دچار مشکل نشوید.

غذاهایی که قبل از عروسی نباید خورده شود

یک هفته قبل از روز عروسی باید بسیار مراقب غذا خوردن خود باشید و بدنتان را از هر لحاظ برای شب عروسی تقویت نمایید. شب عروسی شاید بهترین شب زندگی عروس و داماد باشد، اما انرژی بسیار زیادی از هردوی آن‌ها می‌گیرد زیرا تمام مسئولیت عروسی بر روی دوش آن دو است و استرس زیادی را متحمل می‌شوند، بنابراین باید تغذیه‌شان به‌گونه‌ای باشد که انرژی لازم برای چنین شبی را برایشان تأمین کند. در زیر باید و نبایدهای تغذیه‌ی عروس و داماد در یک هفته قبل از عروسی مشاهده می‌کنید تا بهتر با چیزهایی که تازه‌عروس نباید بخورد آشنا شوید.
خوردنی‌های ممنوعه در یک هفته قبل از عروسی

نوشیدنی‌های گازدار

نوشیدنی‌های گازدار

 

عده‌ای تصور می‌کنند خوردن نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه باعث هضم بهتر غذا می‌شود و به دستگاه گوارش کمک می‌کند، اما کاملاً اشتباه است. خوردن نوشیدنی‌های گازدار موجب ایجاد نفخ و ورم معده می‌شود و می‌تواند در روز عروسی موجب معده درد شدید شما شود.
همچنین خوردن نوشابه‌های گازدار باعث ایجاد سردرد و عدم تمرکز در افراد می‌شود و می‌تواند شما را در چند روز باقی‌مانده به مراسم عروسی‌تان گیج و کلافه کند و باعث فراموشی کارهایتان شود. نوشیدنی‌های گازدار جزو آن چیزهایی که تازه‌عروس نباید بخورد به‌حساب می‌آید.
غذاهای تند

همچنین خوردن غذای تند باعث افزایش استرس می‌شود و دغدغه‌های شمارا برای روز عروسی افزایش می‌دهد و کلافه‌تان می‌کند. پس باید این راهم اضافه کنیم که یکی از غذاهایی که تازه‌عروس نباید بخورد، غذاهای تند است.

در هفته‌ی آخر دوران تجرد خود به‌هیچ‌وجه غذای تند نخورید. برخی افراد طبعشان به سمت غذاهای تند کشیده می‌شود و ترجیح می‌دهند همه‌چیز را با فلفل زیاد تند کرده و میل نمایند، درصورتی‌که باید بدانند خوردن بیش‌ازحد فلفل و غذاهای تند باعث سوزش سر دل و سوء هاضمه می‌شود و ممکن است مانع غذا خوردن صحیح شما بشود، درنتیجه ممکن است در اثر نخوردن غذای کافی در روز عروسی زیر چشمانتان گود بیفتد و پوستتان خسته به نظر برسد.

کافئین

عده‌ای تصور می‌کنند مصرف بیشتر کافئین موجب ایجاد حس شادابی در آن‌ها می‌شود و در یک هفته‌ی آخر به آن‌ها بسیار کمک خواهد کرد تا بیشتر بیدار بمانند و به کارهای بیشتری برسند و همچنین فکر می‌کنند با خوردن کافئین در شب عروسی شاداب‌تر خواهند بود و می‌توانند تا پاسی از شب‌بیدار بمانند، اما باید بدانند که مصرف بیش‌ازحد کافئین باعث تکرر ادرار و از دست رفتن مقدار زیادی از آب بدن می‌شود و موجب افت فشارخون و حتی غش کردن هم می‌شود. پس اگر نمی‌خواهید در روز عروسی‌تان مدام درراه دست‌شویی باشید بهتر است کافئین را هم جزو لیست چیزهایی که تازه‌عروس نباید بخورد قرار دهید.

روغن محلی

به‌طورکلی خوردن غذاهای چرب برای بدن مضر است و موجب ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارشی می‌شود. روغن‌های محلی از چربی بالاتری برخوردارند باعث ایجاد حس سنگینی در معده‌ی شما می‌شوند. خوردن این غذاها باعث دیرهضم شدن غذا و ماندن بیشتر آن‌ها در معده می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت معده شود در روز عروسی شمارا به دردسر بی اندازد. پس اگر خواستید بدانید که تازه‌عروس چه چیزهایی نباید بخورد، روغن‌های محلی هم یکی از این اقلام است.

لاکتوز

لاکتوز

 

لاکتوز یا قند شیر ماده‌ای است که عده‌ای به آن حساسیت دارند و معده‌شان این ماده را هضم نمی‌کند. بنابراین کسانی که با خوردن شیر یا مواد لبنی غنی‌شده به لاکتوز معده‌شان به هم می‌ریزد و دچار اسهال می‌شوند. علاوه بر اسهال مواد لبنی غنی‌شده به لاکتوز باعث ایجاد دل‌پیچه و سروصدای معده می‌شود که باعث می‌شود شما در روز عروسی‌تان معذب شوید. مواد لبنی غنی‌شده به لاکتوز هم جزو آن چیزهایی که تاز عروس نباید بخورد، می‌باشد.

غذاهایی که در شب عروسی نباید خورده شود

شیرین‌بیان

متخصصان عقیده دارند که خوردن شیرین‌بیان باعث کاهش میزان تستسترون در بدن و ایجاد سردمزاجی و بی‌میلی در افراد می‌شود به همین دلیل خوردن شیرین‌بیان در شب عروسی به عروس و دامادها توصیه نمی‌شود و جزو چیزهایی که تازه‌عروس نباید بخورد در نظر گرفته می‌شود.
بلغور جو دو سر
این ماده غذایی بسیار پرخاصیت است و فواید زیادی برای بدن شما دارد، اما هیچ‌گونه تأثیری بر روی افزایش میل جنسی نداشته و برعکس به‌شدت باعث کاهش میل جنسی و ایجاد سردمزاجی به‌خصوص در خانم‌ها می‌شود و ماده‌ی ایده آلی برای شب عروسی تلقی نمی‌شود. بهتر است جو دو سر را هم جزو غذاهایی که تازه‌عروس نباید بخورد قرار دهید.

سیب‌زمینی سرخ‌کرده

سیب‌زمینی سرخ‌کرده

 

سیب‌زمینی سرخ‌کرده حاوی نوعی چربی است که سطح تستسترون را در بدن به‌شدت کاهش می‌دهد و باعث ایجاد بی‌میلی جنسی در افراد می‌شود. همچنین این ماده‌ی غذایی دارای نمک بسیار زیادی است که فشارخون را در بدن مردان بالا می‌برد و می‌تواند برای آن‌ها خطرساز شود.

قرص نعنا

اکثر افراد از قرص نعنا برای خوش‌بو شدن دهانشان در روز عروسی استفاده می‌کنند تا تنفسشان خوش‌بو شود. اما این را باید بدانند که نعنا به میزان زیادی باعث کاهش تستسترون در بدن می‌شود و موجب بی‌میلی جنسی می‌شود. پس بهتر است با مسواک زدن به‌موقع و پر نگه‌داشتن معده، دهانتان را خوشبو نگه‌دارید و نعنا را هم جزو چیزهایی که تازه‌عروس نباید بخورد قرار دهید.

کلم بروکلی

این ماده غذایی مفید دارای خواص بسیار زیادی می‌باشد و برای بدن مفید است. اما زمانی که صحبت از رابطه‌ی جنسی در میان باشد این ماده غذایی هم جزو غذاهایی که تازه‌عروس نباید بخورد قرار می‌گیرد، زیرا کلم بروکلی با دارا بودن مواد معدنی خاص منجر به کاهش شدید استروژن در بدن شده و موجب بی‌میلی شدید در بدن زنان می‌شود.

لوبیا

حبوبات منبع سرشار از فیبر و پروتئین برای بدن هستند و خواص مفید زیادی دارند. اما حبوبات دارای نوعی قند هستند که هضم را کند کرده و موجب ایجاد نفخ و باد در شکم می‌شوند. خوردن غذاهایی که باعث ایجاد باد و نفخ در شکم شوند، مورد مناسبی برای شب عروسی به‌حساب نمی‌آیند.

فست فود

فست فود

 

فست فودها غذاهای لذیذ و خوشمزه‌ای هستند که بسیار مضر می‌باشند و به‌هیچ‌عنوان در لیست غذاهای سالم قرار نمی‌گیرند. همچنین غذای فوری جزو مواد غذایی ممنوعه برای شب عروسی به‌حساب نمی‌آیند. زیرا اکثر افراد بعد از خوردن فست فودها احساس کبود شدید انرژی می‌کنند و دیگر تمایلی به برقراری رابطه‌ی جنسی ندارند و این موضوع باعث کاهش میل جنسی در بدن آن‌ها می‌شود. فست فودها جزو غذایی که تازه‌عروس‌ها نباید بخورند به‌حساب می‌آید.

گوشت قرمز

یکی از غذاهای محبوب در شب عروسی باقالی‌پلو با گوشت می‌باشد که طرفداران بسیار زیادی هم دارد، اما برای عروس و داماد این غذا توصیه نمی‌شود. زیرا گوشت قرمز بسیار سنگین است و هضم آن زمان زیادی می‌برد و می‌تواند در شما ایجاد احساس تنبلی و خواب‌آلودگی کند و میل جنسی را تا مقدار زیادی کاهش دهد. پس در جواب کسانی که می‌پرسند تازه‌عروس چه چیزهایی نباید بخورد باید بگوییم که گوشت قرمز هم جزو این لیست قرار می‌گیرد.

غذاهایی که تا یک هفته بعد از شب زفاف نباید خورده شود

شیر

زمانی که بحث از مراقبت‌های پس از شب زفاف می‌شود، عده‌ای به شما می‌گویند که باید غذاهای مقوی مانند شیر و عسل بخورید که کاملاً غلط است. خوردن شیر تا یک هفته بعد از شب زفاف برای عروس خانم ممنوع می‌باشد زیرا طبع بسیار سرد شیر، باعث سردی رحم در بانوان شده و قدرت باروری در زنان را کاهش می‌دهد. شیر هم جزو غذاهایی که تازه‌عروس نباید بخورد، قرار می‌گیرد.

سرکه

پس بهتر است تا یک هفته بعد از شب زفاف از خوردن سرکه امتناع گردد. حتی بهتر است زنان و دختران در نزدیکی روزهای قاعدگی خود سرکه مصرف نکنند تا خون‌ریزی در این دوران برایشان افزایش پیدا نکند.

خوردن سرکه همان‌طور که باعث ایجاد زخم معده و اثناعشر می‌شود، اگر بعد از شب زفاف خورده شود باعث قطع نشدن خون‌ریزی عروس شده و افت فشارخون را برای وی به همراه دارد.

سیب ترش

سیب ترش

 

از قدیم گفته‌شده که خوردن سیب ترش باعث عقیم شدن و ناباروری در زنان و مردان شده و خوردن آن تا یک هفته بعد از شب زفاف می‌تواند باعث عدم بارداری زنان شود و درروند بارداری آن‌ها ایجاد اختلال نماید. سیب ترش حتی برای آقایان هم بعد شب زفاف توصیه نمی‌شود و در لیست چیزهایی که تازه‌عروس نباید بخورد قرار می‌گیرد.

مواد غذایی با طبع سرد

به‌طورکلی اگر بخواهیم بگوییم که تازه‌عروس چه چیزهایی نباید بخورد، تمامی غذاها با طبع سرد در اول این لیست قرار می‌گیرند. زیرا خوردن هرگونه غذای سرد بعد از شب زفاف باعث غلبه‌ی سردی بر بدن عروس و ضعیف شدن رحم او می‌شود و به‌مرور باعث ایجاد اختلال در دوران قاعدگی او و روند بارداری می‌شود. حتی ممکن است خوردن بیش‌ازحد مواد غذایی با طبع سرد موجب عدم باروری بشود و مشکلات عدیدی را برای زنان به بار آورد.

رژیم غذایی صحیح بعد از ازدواج

دوران ابتدایی زندگی زناشویی و روزهای اول بعد از ازدواج، روزهای بسیار شیرین و خاطره‌انگیزی هستند که هر کس در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کند. یکی از رسومات ایرانی‌ها این است که تازه‌عروس دامادها را بنا به رسمی پاگشا کرده و به خانه‌ی خود دعوت می‌کنند. با توجه به چنین رسوماتی عروس خانم‌ها باید مراقب باشند که طی این رفت آمد ها بیش‌ازحد پرخوری نکرده و در همان ابتدای زندگی دچار افزایش وزن نشوند.

زیرا هر خانمی به‌طور طبیعی بعد از اولین زایمان خود دچار افزایش وزن شده و کمی چاق می‌شود، بنابراین باید بسیار مراقب باشد که تا قبل از اولین بارداری خود دچار افزایش وزن نشود تا در ظاهر اندامش دچار مشکل نشود. رعایت یک رژیم غذایی صحیح و مقوی بسیار ضروری است تا هم سلامتتان حفظ شود و هم دچار اضافه‌وزن نشوید. در روزهای آغازین زندگی زناشویی بهتر است به‌جای گوشت قرمز از ماهیچه‌ی گوسفندی استفاده نمایید و حتی‌الامکان از خوردن غذاهای شور و تند پرهیز نمایید. شاید در این دوران به علت حال و هوای خوبی که دارید بیش از هر موقع دیگر برای غذا خوردن اشتها داشته باشید اما باید مراقب باشید که این اشتهای بیش‌ازحد اغفالتان نکند و شمارا به دردسرهای بعدی برای رژیم و کاهش وزن نیندازد.

رژیم غذایی صحیح بعد از ازدواج

توجه به غذا خوردن و نحوه‌ی غذا خوردن در همه‌ی دوره‌های زندگی بسیار ضروری و واجب است و فقط مخصوص تازه‌عروس‌ها و گروهی خاص نمی‌باشد. درست غذا خوردن یک هنر است که هرکدام از ما باید آن را بیاموزیم و در زندگی خود به کاربریم. درصورتی‌که هرکدام از ما رژیم غذایی درستی را در زندگی به کار ببریم جلوی ابتلا به اکثر بیماری‌ها گرفته می‌شود و به دردسرهای دوران بیماری و بعدازآن دچار نمی‌شوید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و با یک رژیم غذایی سالم می‌توان گفت که هیچ‌گاه دچار بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش نخواهید شد. اما دورانی در زندگی هر کس وجود دارد که مراقبت در این دوران بیش از دوران‌های دیگر ضروری و واجب است، یکی از همین دوران‌ها دوران قبل و بعد از ازدواج است که دوران حساسی محسوب می‌شود و باید از هر لحاظ مراقبت‌های لازم را در این دوران به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *