علت ایجاد حال تهوع و راه هاى درمان آن

سبک زندگی اردیبهشت 5, 1397 آوریل 23, 2018


حالت تهوع یکى از رفلکس هاى بدن در مقابل مشکلى در داخل بدن و یا عاملى است که از خارج آن را کنترل مى کند. این حالت دلایل بسیار متعدد و متنوعى دارد. مشکلات معده و اسید آن، مشکلات مایع داخل گوش، مسمویت هاى غذایى، استرس، حاملگى، مشکلات قلبى و بسیارى دیگر از دلایل مى تواند باعث به وجود آمدن آن بشود. براى جلوگیرى از این حالت بهتر است ابتدا علت ایجاد حالت تهوع خود را بشناسید و سپس راه هاى مختص آن علت را براى خاتمه اش به کار بگیرید. در مقاله زیر راه هاى درمان حالت تهوع را در چند مورد کلى بررسى خواهیم کرد.

 

١- در هنگام حالت تهوع تا جایى که امکان دارد در حالت نشسته و خوابیده نباشید و به بدنتان تکان هاى زیادى ندهید. شاید حرفى که تمامى مادرها درباره این که پس از خوردن غذا بلافاصله نخوابید مى زنند، کاملاً علمى و درست باشد. هنگامى که شما پس از خوردن غذا و بدون فاصله مى خوابید، اسید معده تان جا به جا شده و این مى تواند علت اصلى حال تهوع شما باشد.

٢- یکى دیگر از راه هاى درمان حالت تهوع، استشمام هواى تازه و یا نشستن در مقابل فن و یا کولرى است که باعث مى شود دماى بدن شما کاهش بیاید. بسیارى از افراد بدون دلیل و این که بدانند چرا هواى تازه باعث بهبود حالشان مى شود، در بیشتر مواقع این کار را انجام مى دهند. شاید هنوز هم دلیلى علمى براى علت این کار پیدا نشده باشد. اما چیزى که واضح است این است که این کار باعث مى شود شما براى چند لحظه هم که شده ذهنتان را بر روى چیزى به غیر از حالت تهوع متمرکز کرده و همین کار باعث بهبود حالتان خواهد شد.

 

٣- در بیشتر مواقع هنگام حالت تهوع دماى بدن شما بالا مى رود. یکى از راه هاى درمان حالت تهوع پایین آوردن دماى بدن است. کمپرس آب سرد در این راه به شما کمک خواهد کرد. کافى است که این کمپرس را در پشت گردن خود قرار بدهید و مدتى بگذارید در همان محل باقى بماند.

 

۴- تمرین هاى مدیتیشن و تنفس هاى درست حالت تهوع شما را کنترل خواهد کرد. مدیتیشن یکى از راه هاى تمرکز بر روى بدن و آگاهى کامل از تمامى اتفاقاتى است که در درون آن رخ مى دهد. با استفاده از این کار حواس شما از حال بد دور خواهد شد و احساس بهترى خواهید داشت. تنفس درست نیز اینگونه است که نفس هاى عمیق را از طریق بینى وارد ریه هایتان کنید، ٣ ثانیه آن را حبس کرده و سپس آن را خارج کنید. اگر چندین بار این حرکت را انجام دهید حالتان به سمت بهبودى پیش خواهد رفت.

 

۵- بعضى مواقع حالت تهوع یکى از دلایل کم آبى بدن مى باشد اما خوردن آب حال شما را بدتر مى کند. در این حالت بهتر است به جاى خوردن آب، چاى بنوشید و یا آب را با قطعه هایى از میوه هاى مختلف درون آن مصرف کنید.

۶- چاى بابونه یک درمان خانگى و سنتى براى از بین بردن حالت تهوع است. این گیاه را به راحتى از داروخانه ها و عطارى ها مى توانید خریدارى کنید و با ۵ دقیقه دم کردن آن با آب جوش، آن را میل کنید.

٧- یکى دیگر از راه هاى درمان خانگى حالت تهوع، خوردن زنجبیل مى باشد. زنجبیل را مى توانید به صورت طبیعى، شکلات هاى زنجبیلى و یا دم شده میل کنید.

٨- لیمو ترش نیز راه حل مناسبى براى از بین بردن حالت تهوع مى باشد. مقدارى آب لیموى تازه را در لیوان آب ولرمى بریزید و آن را بنوشید.

٩- بسیارى از اعتقادهاى سنتى و قدیمى مبنى بر این است که نوشیدن نوشابه و یا نوشیدنى هاى گازدار مى تواند به درمان حالت تهوع کمک کند. در صورتى که قضیه اى کاملاً بر عکس آن به اثبات رسیده است. این نوشیدنى ها گاز درون شکم را افزایش داده و باعث مى شوند حالت تهوع شما بیشتر نیز شود.

١٠- خوردن وعده هاى کوچک و مختصرى از خوراکى هایى مثل موز، نان، کته، سیب زمینى آب پز و یا تخم مرغ آب پز مى تواند در بهبود حالتان به شما کمک زیادى بکند. از خوردن غذاهاى چرب، سرخ کرده و سنگین تا جایى که امکان دارد دورى کنید.

١١- و در نهایت تمامى راهکارهاى گفته شده، اگر حالت تهوع شما همچنان ادامه دارد، از قرص هاى مخصوص جلوگیرى از حالت تهوع استفاده کنید. طى تحقیقاتى که در سال ٢٠١٣ انجام شد، محققین دریافتند که خوردن قرص ویتامین B6 مى تواند کمک بسیارى براى حل مشکل حالت تهوع بکند.

ترنم صارمی

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر