دوشنبه 27 دی 1400
احساسات درونی

احساسات درونی خود را بروز دهید

احساسات درونی خود را بروز دهید

احساسات چه فایده ای برای ما دارند؟ چرا باید احساسات درونی خود را بروز دهیم؟ قطعا شما نیز در موقعیت های مختلف قرار گرفته اید که عصبی، غمگین یا هیجان زده شده اید. زیگموند فروید می گوید که هیجان و عواطف ما یک مجموعه بسیار گسترده از دریافت های حسی می باشد که ما در شرایط مختلف آنها را تجربه کرده ایم و در فرایند رفتاری ما تاثیرگذار خواهد بود. همانطور که در طبیعت سه رنگ اصلی وجود دارد، برخی از روانشناسان نیز بر این عقیده هستند که در انسان سه احساس اصلی وجود دارد که شامل ترس، عصبانیت و غم می باشد و بروز و مدیریت صحیح این سه احساس منجر به تولد احساس چهارم یعنی شادی خواهد شد. در این مقاله خواص احساسات مختلف را شرح خواهیم داد و به فواید بروز احساسات درونی اشاره خواهیم کرد.

انسان مجموعه ای از احساسات و عواطف مختلف است که گاهی اوقات برای بروز آنها به مشکل می خورد. بروز احساسات درونی با روش های درست و منطقی نه تنها تاثیر مثبتی بر روی روح خواهد داشت بلکه تاثیرات خوب و متفاوتی نیز بر روی جسم انسان می گذارد. در این مقاله به شیوه های درست بروز احساسات اشاره خواهیم کرد.  

فواید احساسات و پذیرش آنها چیست؟

تمام احساساتی که در درون انسان وجود دارند، می توانند موثر و مفید باشند.

احساس عصبانیت

عصبانیت احساس قدرت را به انسان منتقل می کند و باعث می شود در صورت لزوم بتواند از حریم خود دفاع کند. این حس معمولا در نوجوانان بیشتر از گروه های سنی دیگر دیده می‌شود، که رفتار با نوجوان خود را باید بدانیم.

تکنیک های مدیریت دعوای زناشویی

احساس ترس

ترس احساس امنیت و انرژی را به انسان انتقال خواهد داد چرا که به سبب وجود همین احساس، برای حفظ سلامتی خود از بسیاری از خطرات احتمالی پرهیز می کنیم. زمانی که از چیزی می ترسیم، کار خود را با تمام قدرت و انرژی انجام می دهیم در حالی که شاید در حالت عادی این انرژی را نداشته باشیم.

احساس غم

غم باعث ایجاد تعامل برای بیشتر افراد می شود چرا که با خودمان آشتی کرده و با دیگران ارتباط برقرار خواهیم کرد.

احساس شادی

شادی نیز امید و انرژی را به ما هدیه خواهد کرد که با کنترل سه احساس فوق به بار خواهد آمد.

تغییراتی که بر روی احساسات ما به وجود می آید به وسیله همین سه احساس خواهد بود. به عنوان مثال احساس حسادت، با همکاری ترس و عصبانیت در ما متولد می شود و احساس ناامیدی تلفیقی از ترس و غم خواهد بود. برای بروز صحیح احساسات، در وهله اول باید آنها را بپذیرید. با این تصور اشتباه که اگر احساس خود را بروز دهم غرورم را از دست می دهم یا ضعیف جلوه می کنم، خودتان را عذاب ندهید.

بروز صحیح احساسات

انتخاب شنونده مناسب

چند نفر از افراد مورد اعتماد اطراف خود را انتخاب کنید و صادقانه در مورد احساسات درونی خود با آنها گفتگو کنید. افرادی که برای احساس ما ارزش قائل می شوند و در نهایت حس امید را به ما تزریق می کنند. از لغاتی استفاده کنید که به درستی بیانگر احساس شما باشد. از آنجایی که دوستان و اطرافیان ما در بیرون از گود قرار گرفته اند می توانند بهترین شنونده ما باشند و در عین حال کمک شایانی کنند. در این راه می توانید از کمک افراد متخصص نیز استفاده کنید چرا که ارتباط با یک مشاور در بهبود وضعیت فعلی شما موثر خواهد بود.

استرس های قبل و بعد از ازدواج

احساسات خود را بنویسید

نوشتن احساسات روی یک برگه کاغذ می تواند یکی از بهترین راه های بروز احساسات درونی باشد. این کار بار مغز را کاهش می دهد و در عین حال از کلنجار رفتن های بیهوده با خودمان جلوگیری می کند. نگارش احساسات می تواند باعث کاهش استرس شود و در عین حال سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. تاثیر این روش همانند تاثیر ورزش و مدیتیشن های روزانه می باشد.

بروز احساسات درونی

دوستان مثبت نگر را انتخاب کنید

انتخاب دوست یکی از مهمترین انتخابات دوران زندگی است. امروزه که افراد بدبین، ظاهربین و منفی نگر افزایش یافته است، انتخاب یک دوست مثبت نگر شاید سخت باشد اما غیرممکن نیست. در انتخاب دوستان خود تجدیدنظر کنید چرا که برخی از احساسات درونی ما به دلیل صحبت و ارتباط با همین افراد است. دوستانی که حس خوشایندی را در ما به وجود می آورد و در زمان غم و سختی بهترین مشاوران ما محسوب می شوند، ارزش جستجو را خواهند داشت. در نهایت باید گفت که مهمترین شخص برای مدیریت و بروز احساسات درونی شما، خودتان هستید که با استفاده از روش های درست می توانید گام بزرگی را در این مسیر بردارید.

 

درباره‌ی تیم تولید محتوای ولیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *